2019-20

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου 2019

Και τωρα ο δρομος προς το μεταλιο εχει Αμερικη.

Για να αντιμετωπίσει το άναρχο παιχνίδι των Νεοζηλανδών, ο κόουτς Σκουρτόπουλος άλλαξε τη βασική πεντάδα και πήγε σήμερα σε πιο χαμηλά σχήματα (Μπουρούσης
αγωνίστηκε 6’54’’, Παπαγιάννης καθόλου). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεκίνησε με ένα απίθανο κάρφωμα και πολλή όρεξη, σκοράροντας και δημιουργώντας συνεχώς καταστάσεις και για τους υπόλοιπους. Αλλά, από την άλλη μεριά ο Κόρεϊ Γουέμπστερ ήταν ασταμάτητος (21 στο ημίχρονο, 31 με 7/12 τρίποντας συνολικά) κρατώντας τους «Μαορί» σε απόσταση αναπνοής, 51-44 στο ημίχρονο. Η Εθνική έφυγε 3 φορές με διψήφια διαφορά (μέχρι +13), αλλά οι Νεοζηλανδοί συνέχώς επέστρεφαν τιμωρώντας την ελληνική άμυνα. Στο δ’ δεκάλεπτο, ο Γιάννης συνέχισε να είναι ο βασικός εκφραστής (πλησίασε άλλωστε το trible double), μπήκαν τα σουτ του πολύ καλού Παπαπέτρου και ήρθε ο Νικ Καλάθης να καθάρισει το παιχνίδι με το τρίποντο του στα 2’18’’ για τη λήξη (είχε προηγηθεί άλλο ένα μεγάλο σουτ του πάνω σε άμυνα). Η Εθνική συνεχίζει στη Σενζέν τρεχοντας με 100: σούταρε πολύ αλλά καλά (12/30 τρίποντα), είχε θέματα στην άμυνα με το αλλοπρόσαλλο παιχνίδι των αντιπάλων και κρατάει σίγουρα την αναλογία 26 ασίστ-9 λάθη.
Έπαιξαν: Λαρεντζάκης 9 (1τρ.), Καλάθης 14 (2τρ., 4 ριμπ., 5 ασ., 3 κλ.), Μπουρούσης 3 (1τρ.), Σλούκας 7 (1τρ., 5 ριμπ., 7 ασ.), Πριντέζης 13 (1 τρ.), Παπανικολάου 7 (6 ριμπ., 4 ασ.), Παπαπέτρου 14 (4/6 τρ.), Βασιλόπουλος, Γ. Αντετοκούνμπο 24 (1 τρ., 10 ριμπ., 6 ασ.), Θ. Αντετοκούνμπο 10 (1 τρ.).
Η Εθνική έκανε αυτό που έπρεπε. Τι χρειάζεται για να κερδίσει την #TeamUSA το Σάββατο στις 15.30, εκτός από όλους εμάς #pantadipla της;

Με ποιους;

Με Βραζιλία (3-0, 265-245, +20), Τσεχία (2-1, 247-240, +7) , ΗΠΑ (3-0, 279-204, +75)

Πότε;

1η αγωνιστική: Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου
  • ΗΠΑ-Ελλάδα (15:30), Βραζιλία-Τσεχία (11:30)
2η αγωνιστική: Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου
  • Τσεχία-Ελλάδα (11:30), ΗΠΑ-Βραζιλία (15:30)
Τα ζευγάρια Ελλάδα-Βραζιλία και ΗΠΑ-Τσεχία έχουν τεθεί αντιμέτωπα και στην 1η φάση ομίλων και δεν αγωνίζονται ξανά.

Τι θέλει η Ελλάδα;

Το πρώτο ζητούμενο είναι το 2/2 κόντρα σε ΗΠΑ και Τσεχία. Σε αυτό το σενάριο, υπάρχει πιθανότητα τριπλής ισοβαθμίας με ΗΠΑ και Βραζιλία, που μπορεί να προκρίνει ή να αποκλείσει την Ελλάδα. Όλα θα κριθούν στις διαφορές στα μεταξύ τους παιχνίδια. Ωστόσο, μία νίκη επί των ΗΠΑ θα λύσει πολλά... μαθηματικά προβλήματα για την Εθνική ομάδα, στους υπολογισμούς της πρόκρισης.
Αν αυτή η νίκη δεν έρθει, τότε θα υπάρξει μονομαχία (λογικά με Βραζιλία). Ένα ρεαλιστικό σενάριο είναι η νίκη επί της Τσεχίας, η ήττα από τις ΗΠΑ και η τριπλή ισοβαθμία με Βραζιλιάνους και Τσέχους, που θα κριθεί ξανά από τη διαφορά πόντων. Όπως και να 'χει, υπάρχουν 8 σενάρια στα οποία η Ελλάδα προκρίνεται στα 5. Ιδού:
  • 2 νίκες Ελλάδας, 2 νίκες Βραζιλίας - Πρόκριση: Βραζιλία, Ελλάδα
  • Νίκη Ελλάδας επί Τσεχίας, 2 ήττες Βραζιλίας - Πρόκριση: ΗΠΑ, τριπλή ισοβαθμία Ελλάδας-Βραζιλίας-Τσεχίας, η πρόκριση θα κριθεί από τη διαφορά πόντων στα μεταξύ τους