2019-20

2019-20

Παρασκευή 1 Απριλίου 2022

Μπακς: ΕΠΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ, ρέκορντμαν και clutch σε κανονική διάρκεια και παράταση, μεγάλο διπλό επί των Νετς

O Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε επική εμφάνιση στο Μπρούκλιν- όπως συνηθίζει- χαρίζοντας τη νίκη στους Μπακς με 120-119 επί των Νετς με διπλή clutch προσπάθεια στην κανονική διάρκεια και στην παράταση! Ήταν το παιχνίδι που ξεπέρασε τον Καρίμ Αμντούλ Τζαμπάρ στον πίνακα των σκόρερ των Μπακς όλων των εποχών…

Tης Eurohoops team/ info@eurohoops.net

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 44 πόντους =14 ριμπάουντ, έξι ασίστ, οκτώ λάθη σε 39 λεπτά- κι ήταν αυτός που με τρίποντο ισοφάρισε το παιχνίδι 18” πριν το τέλος του 48λεπτου, οδηγώντας το ματς στην παράταση αφού ο Κέβιν Ντουράντ αστόχησε στο σουτ της νίκης για τους Νετς!
Ήταν το μοναδικό τρίποντο του Γιάννη (!) στο παιχνίδι- είχε 1/4- και με αυτό ακριβώς ξεπέρασε τον Καρίμ σημειώνοντας ιστορικό “milestone” για τον οργανισμό του Μιλγουόκι.

Να ‘ταν μόνο αυτό; Όχι, δεν είχε γράψει τις τελευταίες λέξεις στο συναρπαστικό παιχνίδι στο Μπρούκλιν που θύμισε τον περσινό έβδομο αγώνα στα πλέι οφ και την πρόκριση των Μπακς.

Ο Κέβιν Ντουράντ έμεινε στους 26, ο Κάιρι Ίρβινγκ πρόσθεσε 25, ενώ εξαιρετικό παιχνίδι έκανε ο Μπρους Μπράουν με 23 πόντους. Στους 16 σταμάτησε ο Σεθ Κάρι.